Son zamanlarda ismini sıkça duymaya başladığımız işyeri hekimi nedir? Görev ve sorumlulukları nelerdir? Detaylı bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.
İşyeri hekimi, çeşitli iş yerlerindeki çalışanların sağlık durumlarının kontrolünü sağlamak, olası meslek hastalıklarına karşı önlem almak ve gerekli tanı ve tedavileri uygulamak ile sorumlu kişidir.

OSGB firmaları, işyerlerine profesyonel düzeyde işyeri hekimi hizmeti sağlamakta ve çalışanların güvenliği için gereken önlemlerin alınmasına yardımcı olmaktadır.

İş yeri hekimlerinin, tıp fakültesi mezunu olması ve doktorluk diplomasına sahip olması gerekir. İşyeri hekimi olmanın iki şartı: doktor olmak ve bakanlığın yetki verdiği bir eğitim kuruluşunda gerçekleştirilen ilgili sınavdan yeterli puan almaktır.

İşyeri Hekiminin Görev ve Sorumlulukları

Çalışanların genel fizyolojik ve psikolojik sağlıklarından sorumlu olan işyeri hekimleri, bu görevleri yerine getirmelidir:

İşyeri Hekimlerinin Firmalar Açısından Önemi

Firmalar, işyeri hekimleri sayesinde güvenli ve sağlıklı çalışma alanları yaratarak çalışanlarının psikolojik ve fiziksel sağlıklarını koruyabilir.

Çalışanlar, temiz ve risksiz ortamlarda çalışarak işlerini maksimum verim ve performans ile yapabilir.

Çalışanlar, olası meslek hastalıklarından korunabilir veya bir meslek hastalığı söz konusu olduğunda erken tanı ve müdahale ile problem büyümeden kontrol altına alınabilir.

İşveren ve çalışanlar, işyeri hekimi hizmeti sayesinde sağlık ve hijyen koşulları ile ilgili bilinç sahibi olur.

Firmanın ve çalışanların, sağlık alanında güvenli koşullara sahip olması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir